SAĞLIĞINIZ İÇİN BAHARATLARDAN FAYDALANIN

Yemeklerimizden hiç eksik etmediğimiz bazı baharatların bir çok faydası var. Aynı zamanda bazılarının zayıflamaya yardımcı olduklarını da biliyoruz. Sağlığa pek çok yararlı etkileri olan baharatlar, metabolizmayı hızlandırıyor ve yağ yakımını da kolaylaştırıyor. Aynı zamanda da hiç bir kalorisi yok.

Karabiber: Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan karabiber, sindirime yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır.

Kimyon: Sindirime yardımcı olan önemli baharatlardan biri de kimyon. Güçlü bir demir kaynağı olan kimyon, vücuda enerji de verir.

Tarçın: Kan şekeri seviyesini düzenleyen tarçın, tokluk hissi sağlayarak tatlı krizlerinin önüne geçer. Kolesterolü önlemeye yardımcı olan tarçın aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

Kırmızı biber: Acı kırmızıbiber capsaicin adlı bir bileşen içerir ve bu bileşen metabolizmayı hızlandırmada görev üstlenir. Yağ yakımını da hızlandıran kırmızıbiber, zayıflamada önemli rol oynar.

Zencefil:  Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı koruyan zencefil, zayıflamaya da yardımcı oluyor. Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını kolaylaştıran bu baharat, mikrop öldürücü özelliği ile de bilinir.

Kekik : Çok güzel kokusu olan, et yemeklerinin vazgeçilmezi kekik için pek çok şey söylenebilir. Mideyi rahatlatıyor, gaz oluşumunu önlüyor. Özellikle kan kolesterolünü düşürücü etkisi bulunuyor. Ege bölgesinde daha çok yapılan kekik suyu, yemeklerden sonra bir kahve fincanı tüketildiğinde sindirimi kolaylaştırıyor ve kan yağlarını azaltıyor.

Karanfil: Karanfili sade olarak çiğnemek ağız mukozasındaki yaraları iyileştirir ve ağız sağlığına katkıda bulunur. Ayrıca vücudun şeker ihtiyacını azaltır.

Zerdeçal : Zerdeçal, ağız içindeki sinir resöptörlerini etkileyerek metabolizmayı hızlandırmanın yanı sıra iştahı keser ve tatlı ihtiyacını azaltır. Bağırsak çalışmalarını hızlandırarak sindirim sitemini düzenler. Kilo kontrolünde güvenle tüketilebilir.

Karabiber: Karabiber uzun yıllardır ülkemizde çok tüketilen baharatların başında gelir. Karabiberin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücut direncini arttırdığı biliniyor. Özellikle çorbaların içine bolca eklendiğinde vücutta rahatlama etkisi gösteriyor. Nane ile birlikte çay olarak içildiğinde boğazdaki lokal mikroplara tesir ediyor ve boğaz ağrısına gargara etkisi yapıyor.

Yorum yapın