Reflü ve Beslenme Tedavisi

Reflü, mide içeriğinin istemsiz olarak yukarı doğru hareket etmesi ve yemek borusuna kaçmasıdır. Toplumumuzda yetişkinlerin çoğunda sıkça görülen reflü, insanların hayat kalitelerini bozan bir rahatsızlıktır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Mide yanması, ağrı, şişkinlik, ağıza acı – ekşi su ve bazen de yemeklerin gelmesi reflünün belirtilerindendir.

BESLENME ÖNERİLERİ
Yemeklerinizi yavaş yavaş iyi çiğneyerek yiyiniz.
Öğünlerde yiyecek miktarına dikkat ediniz. Düzenli aralıklarla küçük porsiyonlar halinde yemek yemelisiniz ve ara öğün tüketmelisiniz.☘
Yemekten hemen sonra uzanmayınız. Yatmadan 2 -3 saat öncesinden yeme işlemi bitmiş olmalı. Yatağın baş kısmı 15 – 20 cm yüksektilerek uzanmalısınız.
Karın içi basıncını arttırabilecek sıkı, vücudu saran, küçük gelen kıyafetler giymeyiniz.
Fazla yağlı yemeklerden,kızartmalardan kaçınınız.Yağ oranı yüksek yiyecekler mide boşalmasını geciktirir.Yağlı yiyeceklerin midede kalma süresi uzundur ve sindirilmeleri için daha fazla mide asidi salgılanmaktadır.
Çok şekerli gıdalardan uzak durunuz. Çikolata ve kakao yemekten sakınınız.
Alkol (özellikle bira, şarap), kolalı içecekler, koyu çay, kahve, soda içmekten sakınınız.
Asidik besinleri ( portakal, greyfurt, limon, domates, turşu, sirke gibi) tüketmeyiniz.
Nane tüketmekten sakınınız.Nane, yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğinde gevşemeye yol açtığından mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçışını artırır ve reflüyü başlatır.
Baharatlar, reflü hastalığı olan kişilerde asit salınımını artırarak göğüste yanmayı tetikleyebilir. Acılı baharatlar, sarımsak, çemen, hardal, limon tuzu kullanmaktan sakınınız.
Sigara içmeyiniz.Nikotin yemek borusu ve mide arasındaki kapak düzeneğini gevşetir.

Yorum yapın