Neden Bitter Çikolata?

Çikolatanın temel maddesi olan kakao antioksidan içeriği bakımından son derece zengindir. Çalışmalar, antioksidan içeriği yüksek olan besinler tüketildiğinde, yüksek tansiyon değerlerinin düştüğünü, kalp-damar hastalıkları ve inme risklerinin azaldığını ortaya koymuşlardır.
.
Çikolatanın tüm yararlı etkileri ise içeriğindeki kakao tozundan gelmektedir ve bitter çikolata, çikolata çeşitleri arasında en yüksek miktarda kakao tozu içeren çikolatadır?; dolayısıyla da tercihimizi sütlü çikolata yerine bitter çikolatadan yana yapmak çikolatanın faydalarından yararlanmak için en doğrusudur?. Beyaz çikolata ise hiç kakao tozu içermeyip, sadece kakao yağı içerdiğinden, çikolatanın yararlı etkilerinden hiçbirine sahip değildir ve tercih edilmemelidir.
.
Evet, çikolatanın sağlığa birtakım faydaları vardır, fakat yüksek kalori ve yağ içeriği nedeniyle akıllıca seçilmeli ve ölçülü tüketilmelidir. Unutmamak gerekir ki “toksik olan dozdur” siz de tükettiğinizde 2-3 kare bitter çikolatayı geçmeyin; çikolatayı “tadında bırak”alım…

Yorum yapın