Neden Bitter Çikolata?

Diyetisyen

  • Rabia Yılmaz

Çikolatanın temel maddesi olan kakao antioksidan içeriği bakımından son derece zengindir. Çalışmalar, antioksidan içeriği yüksek olan besinler tüketildiğinde, yüksek tansiyon değerlerinin düştüğünü, kalp-damar hastalıkları ve inme risklerinin azaldığını ortaya koymuşlardır.
.
Çikolatanın tüm yararlı etkileri ise içeriğindeki kakao tozundan gelmektedir ve bitter çikolata, çikolata çeşitleri arasında en yüksek miktarda kakao tozu içeren çikolatadır😏; dolayısıyla da tercihimizi sütlü çikolata yerine bitter çikolatadan yana yapmak çikolatanın faydalarından yararlanmak için en doğrusudur👍. Beyaz çikolata ise hiç kakao tozu içermeyip, sadece kakao yağı içerdiğinden, çikolatanın yararlı etkilerinden hiçbirine sahip değildir ve tercih edilmemelidir.
.
Evet, çikolatanın sağlığa birtakım faydaları vardır, fakat yüksek kalori ve yağ içeriği nedeniyle akıllıca seçilmeli ve ölçülü tüketilmelidir. Unutmamak gerekir ki “toksik olan dozdur” siz de tükettiğinizde 2-3 kare bitter çikolatayı geçmeyin; çikolatayı “tadında bırak”alım…

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Daha Fazla Göster
reklam

admin

Siz de makalelerinizin paylaşılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Yazarlık için : info@diyetisyenlerden.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu