Metabolizmayı verimli kullanma kuralları

Bazal metabolizma, hiçbirşey yapmadan sadece dinlenme pozisyonunda vücudunuzun yaktığı kalori miktarıdır.

30 dakika tempolu yürüyüş ile 100-120 kalori yakılabilir iken metabolizmanın harcaması 1200-1800 kaloriler civarındadır. En güzel yöntem, metabolik hızı verimli kullanıp sporla harcanan kaloriyi arttırmaktır. Sporsuz diyet yapıldığında bazal metabolizmanın yakıtı kullanılır. ‘’metabolizmam yavaş, su içsem yarıyor’’ deyişini birçok kişiden duyuyoruz. Ancak burda genelde şöyle bir gerçek yatıyor: maalesef birçok kişi günlük hayatta diyet yapmaya çalışırken metabolizmasını yavaşlatıyor.
Suçu genetik mirasa atmak kolay, peki biz bu konuda neler yapabiliriz?
Su miktarı: Düzenli ve yeterli sıvı alımı metabolizma çalışması için olmazsa olmazlardandır. Yaz aylarında su ihtiyacı artar. Su takviyesi sayılan içecekler: süt, ayran, bitki çayları, maden suyu, kefir, taze sıkılmış meyve sularıdır. Çay-kahve, kafeinli içecekler, enerji içeceği, gazozlar bu guruba girmez.
Kas oranınızı arttırın: Kas kütlesi durdurduğu yerden kalori yakar. Yani kas ağırlığı fazla olan kişilerin metabolizmaları hızlı, günlük harcadıkları kalori fazladır. Ancak kaslar bu hediyelerine karşılık tembelliğe gelemezler. Düzenli aralıklarla spor yaparak kas kütlesini korumak gerekir.

Düzenli uyku=düzenli metabolizma=düzenli öğünler: Düzenli uyku uyumuyorsanız metabolizmanızın yavaşlaması çok muhtemeldir.
Ara öğünler: Benzer kişiler üzerinde yapılan araştırmalar, aynı kaloriyi bir öğünle alan kişilerde, 5-6 öğüne bölen kişilere göre yağlanma oranının yüksekliğini gösteriyor.
Masum görünen kalorili atıştırmalıklar: Diyette yağ yakmak için bırakılan payı atıştırmaklarla tamamlayabilirsiniz. Bunun sonuncunda diyete uymama rağmen kilo veremiyorum gibi düşünceler oluşabilir. Örneğin: 1’er yemek kaşığı bal-kaymak 200 kalori. 4 dilim baklava 600 kalori, 1 adet poğaça ortalama 280 kalori civarındadır ve bu ufak görünen kaçamaklar kilo vermenizi engeller. Bu kaçamakları çoğu kişi farketmeden bile yapabiliyor. Bu yüzden diyet günlüğü tutmak güzel bir çözüm yöntemidir.
Metabolik stres: Metabolik hastalıklar, yaralanmalar, yanık, sepsis, inflamasyon, eksik beslenme gibi durumlarda vücut bu durumu onarmaya odaklanacağından yağ yakma gerçekleşemez.

Yorum yapın