Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu tüketmeyi ne kadar biliyorsunuz?

En popüler tohumlar arasında yer alan keten tohumu içeriğindeki Omega 3 yağ asitleri sayesinde bağışıklıktan, zihinsel fonksiyonlara, kilo kaybından, karın bölgesindeki yağlanmaya, kolesterol yüksekliğinden, tokluk sağlamaya kadar birçok dokunuşu olan bir tohumken kullanımı konusunda malesef çok eksiğiz 
Nasıl tüketelim peki?

Toz olarak değil tohum olarak satın almalı,
Hava almayan bir kavonoz içerisinde ışık ve nemden uzak olarak saklanmasına özen göstermelisiniz.
Kalın tohum zarfı bağırsaklarda yapışkanlık yaratabilir ve bagirsak yaralanmalarina sebep olabilir. Bu nedenle mutlaka öğütülerek kullanılmalısınız.
Kahve veya karabiber öğüttüğünüz alet ile kullanacağınız miktarda öğütülmelisiniz. Toz olarak bekletildiğinde toksik etki göstermeye başlayabilir.
Keten tohumu yağı olarak tükettiğinizde kabuğundaki posadan yeterli miktarda yararlanamayabilirsiniz bu nedenle özellikle sindirim sistemine dair fayda görmek isteyenler tohumunu tercih etmeli.
Tohum yaprakları ve kabuğunda toksik bileşenler bulunabiliyor ve bilhassa olgunlaşmamış tohumların çocuklar tarafından tüketilmemesi gerekiyor.
Bağırsaklarda şişerek jelimsi bir yapı oluşturacağından bol su ile birlikte tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.
Jel olusturabilen yogun kivami nedeniyle kullandiginiz ilaclarin emilimini engelleyebileceginden ilaclar ile birlikte kullanilmamasi 2 saat ara ile alinmasi onerilmektedir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Daha Fazla Göster
reklam

Melis Torluoğlu

Diyetisyen Melis Torluoğlu 🍽Beslenme ve Diyet Uzmani 📌Online Diyet Danismanligi icin; info@melistorluoglu.com.tr 💻Pembenar/Milliyet Köşe Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu