GLUTENSİZ DİYET TREND Mİ YOKSA TEDAVİ Mİ ?

Görseldeki araştırmamızda yer verildiği üzere son dönemde oldukça popülarite haline getirilen glutensiz diyetin aslında nasıl olması gerektiğinden bahsedelim.
Günlük beslenme düzeninde buğday ve gluten içeren ürünlerden kaçınmak, dünya çapında bir fenomen haline gelmiştir.
Gluten tüketimi bugüne kadar birçok farklı rahatsızlık ile ilişkilendirilmiş ve bunların tedavisi için glutensiz diyet ve ürünler ortaya çıkmıştır. Bunlardan en çok bilineni Çölyak Hastalığıdır. En kısa tabirle tanımlayacak olursak; “Glutene duyarlı barsak sistemi” olarak tanımlayabiliriz. Gluten içeren gıdaların tüketilmesiyle birlikte barsak doğal yapısının bozulmasıyla ortaya çıkar .
Fakat gel gelelim bunların dışında
Nörolojik Hastalıklar
Buğday Alerjisi
Depresyon
Otizm gibi hastalıklarla ilişkilendirilmiş ve tedavilerinde kullanılmaktadır. Yani Glutensiz diyet bir trend olmaktan çıkmalı ve amacına uygun yapılmalıdır.
Diyetin içeriği nasıl mı
Glutenin buğdayın ana maddesi olduğunu göz önüne alırsak, bu diyetlerin standart diyetlere göre proteinleri daha az içermesi beklenen bir sonuçtur. Bu bağlamda, kişilerin protein eksikliğini et , tavuk, balık , gibi kaynaklardan sağlaması gerekmektedir.
Daha çok doymuş yağ ve daha az diyet posası içermektedir.
Gelin mikrobiyotayı nasıl etkiliyor bakalım
Sağlıklı kişilerde; bağırsaktaki yararlı bakterilerin azaldığı, zararlı olabilecek bakterilerin ise çoğaldığı çalışmalarca kanıtlanmıştır.

Zaman içerisinde bu popülarite devamlı olarak değişecek ve yerini başka şeyler alacak ama her zaman ve daima kalıcı olan sadece sizin yazılmış olan listeler olacak, bu gerçek hiç bir zaman değişmeyecek. Kulaktan dolma bilgilerle var olan sağlığınızı tehlikeye atmayın. 

Yorum yapın