GIDA İNTOLERANSINA DİKKAT!

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri yaşıyorsanız  gıda intoleransına dikkat etmeniz gerekiyor.

Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyen Özge Karabağ, sağlıklı olduğu düşünülerek yenilen birçok gıdanın vücutta olumsuz etkilere neden olabileceğini söyledi.

Gıda intderansı olarak adlandırılan olumsuz etkilerin sağlığı olan etkilerin hakkında önemli açıklamalarda bulunan Diyetisyen Özge Karabağ, “Çok sağlıklı olduğunu düşündüğümüz bir yumurta, eğer vücudumuz tarafından sindirilemiyor ise, vücudumuz bu yumurtanın içindeki proteinlere karşı tepki vermeye başlayabilir.

Bu olumsuz etki gıda intoleransı  olarak adlandırılır  ve vücutta kilo almadan, birçok kronik rahatsızlığa kadar olumsuz etkilere yol açabilir uyarısında bulundu.

BAZI PROTEİNLER AMİNO ASİDE PARÇALANMAZSA NE OLUR?

Halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri  gibi semptomlara yol açan etkenler hakkında detaylı bilgiler veren Karabağ, buna benzer sağlık problemlerinin devamı halinde kronik hastalığı işaret etti.

Gıda intoleransının geçici olduğu gibi kalıcı olduğunu da sözlerine ekleyen Medicana Sivas Hastanesi Diyetisyen Özge Karabağ, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “insan vücudunda çeşitli enzimlerin olmayışı. bağırsak florasında bozukluklar veya geçirgen bağırsak sendromu gibi hastalıklar, besinlerin bağırsakta düzgün aminoasitleri oluşturacak şekilde parçalanmasını engeller ve gıdalar kana parçalanmadan geçerler, savunma sistemi bunlara yabancı  bir madde gibi muamele yapar ve aynı bir bakteriye veya virüse saldırdığı gibi savunma sistemini harekete geçirir. Bu saldırının neticesinde vücutta enflamasyorlar oluşur ve yan etkiler belirmeye başlar.

Yükselen CRP değerlen en başta halsizlik, metabolizma yavaşlaması, bağırsak problemleri gibi semptomlara yol açar. Hastanın aynı gıdayı, farkında olmadan düzenli tüketmesi durumunda daha birçok kronik hastalık gelişmeye başlar. Özetle gıda intoleransı kişiye özel olarak, belirli gıdaların sindirim güçlüğünü ifade eder. Gıda intoleransı(besin irtoleransı) geçici veya kalıcı olabilir. Geçici Gıda İntoleransına belirli bir gıdanın aşırı tüketimi bazı gıda katkılarına vücudumuzun geçici olarak verdiği olumsuz tepkiler, polen sezonu gibi özel dönemlerin vücudumuzda etkileri, soğuk algınlığı, grip veya çeşitli virütik hastalıklar. antibiyotik kullanımına bağlı oluşan Candida gibi çeşitli bağırsak mantarları, kadınlarda ovulasyon sırasında veya adet öncesi zamanlarda geçici gıda intoleransı görülmesi daha muhtemeldir. Gebelik öncesi veya sonrası hormonal değişiklikler de geçici gıda intoleransına (besin intoleransına) neden olabilir.

Yorum yapın