Diyette Motivasyon

Motivasyon ulaşılmak istenen amaç için hareket ve davranışlarımızı o doğrultuya yönlendirdiğimiz iç güdüsel gücümüzdür.

Sağlıklı beslenmede ise sürdürmek ya da kilo değişimi istenen durumda, motivasyon sizi ciddi anlamda öne atacak “kendilik” desteğidir.

Anlaşıldığı üzere en büyük iticiniz beynen ve ruhen ne istediğinizden emin olmak ve bu doğrultuda “sürdürülebilir” yöntemi bulmaktır.

?Beslenme şekli ya da spor rutininizin sürdürülebilir(hangi diyet,kaç öğün,hangi miktarda,öğün saatlerim,zumba mı? Pilates mi? Kardiyo mu? Yürüyüş mü?ben neyi sevdiğimi biliyor muyum?) olması o hedefe ulaşmak isterken sıkılmadan ve yaşamınızı zorlaştırmadan hatta günler aylar geçerken zorluk hissetmeden ileri atacak faktörlerdir.

Sevdiğiniz her şeye alışırsınız, neyi sevdiğinizi bilmek için denemelisiniz, sürekli aynı yolu deniyor ve başaramıyorsanız yolu değiştirin. Demekki sadece ekmeği kesmekle gerçekten olmuyor ve sürekli başa dönüp bu kez dayanacağım diyorsunuz??‍♀️ Halbuki zorlanıp dayanmanızı gerektiren bir süreç olmamalı yemek yemek.

Bana “danışanlarınızı nasıl motive ediyorsunuz” diye bir soru geldi.
Beni zaten beni bulan insanlar tercih ediyorlar. Zaten belirli bir motivasyonla başlıyoruz. Benim değil onların anlatması gerek aslında ama en önemlisi süreç boyunca iletişimi koparmama konusunda -onların da istediği sürece- ısrarcıyım böylece ne biliyor ve öğreniyorsam aktarıyorum, ne için ve nasıl yapmaları gerektiğini bilen insanlar motive olur diyeyim.

Genelde motivasyonun kaybedilme sebepleri; ? en heyecanlı yerde bitti değil mi? Sığmadı,devamı gelecek… ?

Yorum yapın