Dışarıda “Sağlıklı Salata” Tüketimi İçin Küçük İpuçları

Yoğun günler, iş temposu,arkadaşlarla çıkılan akşam yemekleri, her ne sebep ile olursa olsun dışarıda bir öğün tüketiyoruz dengeleyici ve hafif bir öğün oluşturmayı arzuluyorsak aklımıza hemen SALATA geliyor.

O zaman sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirenlere küçük ipuçları gelsin o halde;

✔️ Salata her yerde tüketilmez öncelikle güvendiğiniz bildiğiniz hijyeninden emin olduğunuz bir yer olmalı, iyi yıkanmayan sebzeler ciddi oranda patojen bakteri içermektedir bu da bakteriyel enfeksiyonları beraberinde getirmektedir.

✔️ Salata ile bir öğün oluşturacaksak salatamızı zenginleştirmeye gitmek en doğrusu- derisiz tavuk göğsü, az yağlı peynir-ton balığı- yeşil mercimek- nohut- kinoa gibi protein kaynakları ile salatamızı besleyici değerini arttırabiliriz.
✔️ Salata tercihinizde sos çok önemli dengeli hafif bir öğün oluşturmak isterken  yağlı soslar 400-500 kalori arasında değişen bir salata tüketmiş olabilirsiniz. Zeytinyağ,limon,katkısız nar ekşisi, balzamik sirke gibi doğal sosları tercih edebilirsiniz.

:)

✔️ Sadece yağda çözünen vitaminlerin emilimini arttırmak için salatanıza yağ ekliyorsanız salatanıza eklediğiniz diğer besinlerin görünmeyen yağları vitamin emilimi için zaten yeterlidir ekstra yağ eklemesine gerek yoktur aklımızda olsun 

Yorum yapın