Chia Tohumu Zayıflatır mı? Chia Tohumu Diyeti ve Yorumlar

Chia tohumu son yılların en popüler yiyecekleri arasında yer alıyor. Özellikle diyetisyenlerin sıklıkla tavsiye ettiği chia tohumu zayıflatır mı, chia tohumu diyeti nedir gelin hep birlikte inceleyelim.

Chia tohumu aslında antik çağlara kadar uzanır. Aztek ve Maya uygarlıklarının en önemli besin maddeleri arasında yer alır. Tam tahıllı bir besin gibi dursa ve tüketilse de aslında bir tahıl besini değildir. Chia tohumu lifli yapısı sayesinde sıvı ile bir araya geldiğinde sıvıyı emer ve jel halini alır.

Chia tohumu zayıflatır mı?

Chia tohumu lifli yapısı ile birlikte sıvıyı emdiği ve jel halini aldığı için sık tercih edilir. Zira bu tarz besinler kişiyi tok tutar. Sadece iki çorba kaşığı chia tohumu 10 gram lif içerir. Bu da günlük lif ihtiyacınızın en az %40’ı yapar. Bunun üzerine bilimsel araştırmalar da yapılmaktadır. 2015 yılında yapılan bir araştırmaya göre her gün 30 gram kadar lifli gıda tüketmek zayıflamaya yardımcı olur.

İlgili araştırma -> https://annals.org/aim/article/2118594/single-component-versus-multicomponent-dietary-goals-metabolic-syndrome-randomized-trial

Tüm bunlara rağmen chia tohumunun bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada chia tohumu destekli bir diyet çalışması yapılmıştır. Vücut kitlesi, vücut dengesi ya da hastalık risk faktörleri üzerinde herhangi bir etkisi görülmemiştir. Üstelik chia tohumu kalori ve yağ açısından da yüksek değerlere sahiptir.

Sadece iki yemek kaşığı chia tohumu 138 kalori ve 9 gram yağ (1 gram doymuş yağ) içermektedir.

Chia tohumu diyeti nasıl yapılır?

Chia tohumu diyeti günlük besin alışkanlıkları ile birlikte yapılır ve diyete yardımcı olması için kullanılır. Chia tohumu diyetini yapanlar bu diyetin doyurucu ve tok tutucu olduğunu belirtir. 12 günde 8 kiloya kadar kilo verildiği gözlemlenmiştir. Ancak çok kilolu veya obezite sorunu olanların 8 kilo vermesi mümkün olmayabilir. Bu durumda uzman bir diyetisyen eşliğinde program hazırlanması daha iyi olacaktır. Ne kadar kilo vereceğiniz hem metabolizma hem de yeme alışkanlığınızla doğrudan alakalıdır.

Chia tohumu diyetlerde nasıl kullanılır?

Chia tohumunun bir tadı yoktur. Bu nedenle pek çok tarifte rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yaz mevsiminde smoothie ile tüketebilirsiniz. Bunun yanında çeşitli diyet kek tarifleri ile kullanabilirsiniz.

Bkz: Glütensiz Pırasalı Kek Tarifi

Chia tohumunun faydaları nedir?

Chia tohumu kolestrol içermez.  Aynı zamanda kalsiyum, manganez, bakır, çinko ve fosfor açısından zengin bir besindir.

Yorum yapın