Canınız Neden Tatlı Yemek İstiyor ?

Ah akşam otursak tv karşısına kaşıklasak en sevdiğimiz tatlıyı, açsak paketi bitirsek o karamelli çikolatayı! İç sesinizi durduramıyorsanız hadi gelin bakalım bu durumun nedenlerine.

Yetersiz Uyku; 6-8 saatlik bir uyku sürecini yakalayamayan kişilerde günlük enerji alımı ve şekerli besin tüketimi artıyor. 
Mg eksikliğinde yeterli insülin salgılanamadığından tatlı isteği artar. Magnezyum seviyelerinizin takibini ve fındık, ceviz, badem, kaju gibi yağlı tohumların tüketimini ihmal etmeyin.
Demir eksikliğinde görülen yorgunluk ve halsizlik tatil isteğini de beraberinde getirir. Özellikle kadınların düzenli olarak depo demir düzeylerini kontrol ettirmelerinde fayda var.
Kahvaltı öğününü atlamak gece boyu süren açlık sürecinin ardından gün boyu şeker dengesizliğine neden olur ve tatlı isteğini arttırır.
Yetersiz meyve tüketimi; günlük karbonhidrat alım düzeyinde yetersizlik yaratarak tatlı isteğini tetikler bu nedenle günlük 3 porsiyon kadar taze meyve mutlaka tüketilmelidir.
Şeker oranı yüksek gıdalara sıklıkla yer vermek; sabah kahvaltıda bal, reçel, pekmez gibi gıdalara sıklıkla yer veriyorsanız, gün içerisinde pilav, makarna, börek, pasta tüketiyor ve çaylarınızı şeker ilaveli içiyorsanız daha çok tatlı isteğiyle baş etmeye hazırsınız. Bu kısır döngüden kurtulmak adına günlük karbonhidrat alımını kısıtlamalısınız.

Yorum yapın