Besinler Ruh Sağlığınızı Sandığınızdan Fazla Etkiliyor!

Diyetisyen

Beslenme ve ruh halinin bağlantılı olduğu bilinen bir gerçektir. Bu döngüde rol oynayan 2 önemli hormon vardır.

Kortizol ve serotonin. Kortizol metobolizmada stres durumlarında salgılanır ve yağ depolanmasını uyarır.  Serotonin ise diğer bir yandan, mutluluk hormonu olarak bilinir. Serotonin beyinde ve vücudun çeşitli noktalarında üretilir. Genelde merkezi sinir sisteminde ve mide-bağırsak kanalında bulunur.

Serotonin, günlük hayatta ruh halini,  uyku düzenini, beslenmeyi, sosyal davranışları, sindirimi, öğrenmeyi ve performansı birinci dereceden etkiler.

Depresyon hastalarının kan örneklerinde normal bireylere göre eksik serotonin bulunmuştur. Eğer vücudunuzunuzda kronik inflamasyona neden olan tetikleyici bir besin ögesi ise, depresyonu ilaç kullanımı olmadan durdurmak mümkün olabilir. Serotonin sentezini inhibe eden yani durduran etkenlerin başında inflamasyon gelir. Sindirim  sisteminde inflamasyon, besin intoleransıyla yakından ilişkilidir. Diğer bir deyişle intoleransınız olan besinler inflamasyona yol açarak serotonin hormonunu durducu etki gösterir. Bu yüzden, besin intoleransı önlemi alındığında daha sağlıklı serotonin hormonu, ruh halinizi ve günlük yaşantınızı büyük ölçüde etkileyebilir.

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...

Daha Fazla Göster
reklam

admin

Siz de makalelerinizin paylaşılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçin. Yazarlık için : info@diyetisyenlerden.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu