Avokado Nasıl Yenir? Avokado Faydaları Nelerdir?

Avokado en sağlıklı sebzelerden birisidir. Son yıllarda en popüler sebzeler arasında yer alır ve avokadolu pek çok tarif bulunmaktadır. 

Peki avokado nasıl yenir?
Pazardan veya marketten avokado aldığınız zaman sert bir halde olacaktır. Yiyebilmeniz için öncelikle 1 hafta kadar yumuşamanızı beklemeniz gerekir. Sert bir avokadonun tadı acıdır. 1 hafta oda sıcaklığında beklediğinizde yumuşayacak ve olgun bir sebze haline gelecektir. 1 hafta beklediğinizde kavun, domates gibi yumuşadığında hazırdır.

Avokado nasıl kesilir?
Avokadoyu kesmek için bir tezgah kullanabilirsiniz. Avokadoyu kesmek için ortadan ikiye yavaşça bölün. Çekirdeği çıkartın. Kaşık yardımıyla da avokadonun içini çıkarabilirsiniz.

Avokado faydaları nelerdir?
?A, C , E , B6 vitaminleri içerir ve antioksidan etki gösterir.
?Bağışıklığı güçlendirir.
?İyi bir potasyum kaynağıdır. ??Potasyum, kalp-damar sağlığı için oldukça önemlidir. Potasyumun metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır, felç oluşumunu önleyici etki sağlar, antidepresan etki oluşturur, tansiyon düşürücü etkisi vardır. Vücutta sıvı dengesinin ayarlanmasında önemli bir mineraldir. İnsülin salınımında etkilidir.✅?
?İçerdiği fitokimyasallar sayesinde kanser oluşumuna karşı koruyucu etki sağlar. Göz sağlığını korur.
?1 adet avokado 200.2 kalori enerji verir normal bir meyvenin yaklaşık 4 katı.
?16 gr yağ, 13.5 gr lif içerir. Burada bahsettiğim yağ gözünüzü korkutmasın. Tıpkı zeytinyağı gibi tekli doymamış yağ asitleri içerir, kolesterolü düşürücü etkisi vardır, kalp dostu bir meyvedir.
?Çok fazla yararı olmasına karşın yağ oranı yüksek olduğundan porsiyona dikkat edilmelidir. Bu nedenle 1/4 yemeniz porsiyon kontrolü açısından önemlidir.
?Avokadoyu her ne kadar meyve olsa da meyve değil yağ grubu olarak kabul ederiz bu nedenle kahvaltılarınızda, salatalarınızda yağ grubu olarak avokadoya yer verebilirsiniz✌?

Şu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz; Avokado Diyette Neden Öneriliyor?

Yorum yapın